Ovplyvňuje spôsob, akým vychovávame dievčatá, ich bezpečnú budúcnosť? - Krav Maga Global Slovakia

Prejsť na obsah
Ovplyvňuje spôsob, akým vychovávame dievčatá,
ich bezpečnú budúcnosť?
Preklad: Jakub Rumanovský
Referencia: N. Shoshan (2019, Február). Das Problem Mädchen Zu Erziehen Nett Zu Sein. Impact-Gruppe. Z http://www.impact-gruppe.de/das-problem-maedchen-zu-erziehen-nett-zu-sein/

Ted Bundy, známy sériový vrah, mal jednoduché „Modus Operandi“. S obviazanou rukou požiadal dievčatá aby mu pomohli dať nákup do auta. Kým dievča ukladalo veci do auta zbil ju, uniesol a neskôr zavraždil. Tento príklad je síce extrémny, no zároveň veľmi priamočiary. Obete Teda Bundyho boli milé dievčatá, ktoré chceli pomôcť. Možno mali pochybnosti, no stále mali pocit, že musia byť milé a ochotné.

Podobnú lesť ako Ted využívajú mnohí násilníci, predovšetkým pri útokoch na dievčatá a ženy. Prečo?

Trik, ktorý funguje.
Lebo učíme naše dcéry aby boli za každých okolností milé a úslužné. Takto však vychovávame len dievčatá, nie chlapcov. Keď je chlapec či muž nepríjemný, je vnímaný ako silný a asertívny. Keď je nepríjemné dievča alebo žena, je automaticky označená za protivnú a podráždenú. A kto by chcel byť označený takouto „nálepkou“?

Dospievanie, vzdelanie, osobný rozvoj a všetka radosť z výchovy dievčat sa rozplynie v momente, keď si uvedomíme, že naše dcéry odmalička učíme aby boli ku každému milé napriek svojim inštinktom. V podstate ich vychovávame aby zabudli na opatrnosť a sústredili sa na to, čo si o nich okolie myslí.

Je vôbec možné byť príliš milý?
Áno. Keď máme vštepované byť len milý a úslužný, nevieme kedy povedať „Nie!“. Nevieme kedy byť asertívny, dokonca či na to vôbec máme právo. Nevieme usúdiť kedy máme prestať byť priateľskí a kedy prekonať naše hranice (fyzické a psychické). Dievčatá majú tento problém častejšie ako chlapci. Sú totiž vedené aby boli ticho, nápomocné a boli dobrými študentkami - aj keď má učiteľ nevhodné „návrhy“, aj keď im chlapec položí ruku na zadok.

Prečo to dievčatá nezastavia? Prečo proti tomu nebojujú?
Podľa KMG Experta Nadava Shoshana je práve očakávanie spoločnosti dôvod, prečo tak málo žien cvičí bojové umenia alebo silové športy. Nie preto, že by nemohli, ale preto že spoločnosť ich také nechce akceptovať. Dievča by malo byť kľudné, slabé a podriadené. Silné ženy, ktoré vedia vyjadriť „nie“, sú stále vnímané negatívne.

Riešenie – dievčatá nemusia byť milé ak nechcú!
Mnohí vychovávajú svoje dcéry, len aby boli poslušné. Zastavme to! Bezpečnosť a sebadôvera sú predsa omnoho dôležitejšíe ako strnulá zdvorilosť. Samozrejme musíme byť k sebe milí a mali by sme si pomáhať, keď je to možné. Ale keď dievča alebo žena niečo nechce alebo sa cíti neisto, musí byť dostatočne silná aby povedala „Stop!“ a vyjadrila nesúhlas, bez toho aby čelila kritike či odsúdeniu zo strany okolia.

Bezpečná budúcnosť dievčat a žien je v našich rukách. Učme dievčatá i chlapcov, že v dnešnej spoločnosťi má každý právo povedať „nie“, ak sa cíti nepríjemne. Dievčatá nemusia byť milé ak nechcú; malo by to byť rozhodnutie a nie povinnosť.
Návrat na obsah