Najdôležitejšie techniky kopov a úderov v Krav Maga. - Krav Maga Global Slovakia

Prejsť na obsah
Najdôležitejšie techniky kopov a úderov v Krav Maga
Preklad: Jakub Rumanovský
Referencia: N. Shoshan (2019, Marec). Striking Grundlagen: Die Wichtigsten Schlag- Und Kicktechniken In Krav Maga. Impact-Gruppe. Z http://www.impact-gruppe.de/striking-grundlagen-die-wichtigsten-schlag-und-kicktechniken-in-krav-maga/

Zakladateľ Krav Maga, Imi Lichtenfeld, bol boxer a zápasník s veľkými skúsenosťami z pouličného boja. Z tohto dôvodu vyzerá Krav Maga bojový postoj ako boxerský postoj, a preto radšej kopeme a udierame ako by sme šli na zem (ako je to napr. v BJJ alebo zápasení).

Aké sú základné úderové a kopacie techniky?
Podľa KMG Experta Nadava Shoshana sú všetky údery a kopy dôležité. Nikdy totiž presne nevieme, kedy budeme konkrétnu techniku potrebovať. Avšak existuje niekoľko základných techník, ktoré sa v systéme Krav Maga často opakujú, a sú považované za najefektívnejší spôsob ako zneškodniť útočníka a vytvoriť priestor na útek do bezpečia.

Pravý priamy úder
Pravý priamy úder (pravý pre pravákov, teda v bojovom postoji je to priamy úder zadnou rukou) je možno najdôležitejší úder vôbec, aj keď je najkomplikovanejší. Môžeme ním trafiť tvár alebo telo, a pokiaľ máme tento úder natrénovaný a dobre trafíme, často je to súperov koniec. Pravý priamy úder je základom mnohých Krav Maga techník a útokov – skoro všetky techniky proti priamym úderom, hrozbám pištoľou, kopom, útokom nožom obsahujú tento úder.

Kop do rozkroku
Hovorí sa – žiaden rozkrok – žiadna Krav Maga. Keďže Krav Maga nie je bojové umenie, ale sebaobranný systém, smieme kopať do rozkroku a robíme to radi. Dôvod je prozaický: vzhľadom na to, že sa v rozkroku nachádza množstvo nervových zakončení, predstavuje slabinu tela. Kop medzi nohy spravidla spôsobí obrovskú bolesť a dáva nám šancu utiecť.

Kop kolenom
Kop kolenom je najlepší kamarát s kopom do rozkroku. V konečnom dôsledku je to rovnaká technika, iba na kratšiu vzdialenosť, vykonaná inou časťou nohy. Cieľ je väčšinou rovnaký – rozkrok.

Toto sú 3 základné úderové a kopacie techniky Krav Maga systému. Všetky treba trénovať, používať v kombináciach a samozrejme skúšať pod stresom, aby sme sa v nebezpečnej situácii dokázali efektívne ubrániť a utiecť do bezpečia.
Návrat na obsah